
Erzsébetváros polgármestere, Niedermüller Péter a VII. kerületi lakók pénzéből 2021-ben a veszélyhelyzet leple alatt közel 23 MILLIÓ FT-tal támogatott egy közterületen gyakorlatilag jogkör nélküli BIZTONSÁGI CÉGET, a Max-Loyalty Kft-t, hogy 2 FŐVEL(!) segítsen az ERI (Erzsébetváros Rendészeti Igazgatósága) „JÁRŐR-LÉTSZÁMHIÁNYÁN” a „lakosság nyugalmának fenntartása érdekében”.
Először a 2021. január 4. és február 28. közötti időszakra (szerződésmódosítással május 15-ig meghosszabbítva) fizettek a Max-Loyalty-nek nettó 14 millió 734 ezer 920 Ft-ot (bruttó 18 millió 713 ezer 348.4 Ft-ot) „közterület-felügyelői őr- és járőrtevékenység támogatása” címszóval.
Majd továbbra is egyszemélyben, különleges jogrendben, a katasztrófavédelemről szóló tv. általi felhatalmazással (vissza)élve a Pénzügyi és Kerületfejlesztési Bizottságtól visszavont feladat- és hatáskörében meghozott, 505/2021. (V.27.) sz. közterület-felügyelők általi járőrtevékenység támogatásával kapcsolatos biztonsági, vagyonvédelmi feladatok tárgyában hozott határozatával
a polgármester 2021. június 1-jétől június 27-éig újabb 3 millió 176 ezer 616 Ft + ÁFA (bruttó 4 millió 34 ezer 302.32 Ft) összeget emelt ki az erzsébetvárosi lakosok zsebéből „járőrtámogató tevékenységre”.
A gyalogos, illetve „gépkocsizó” 2 fő magánbiztonsági ember feladatai többek között
● „elsősorban a COVID-19 koronavírus okozta veszélyhelyzethez kapcsolódó Kormányzati és önkormányzati intézkedések” betartatása, ellenőrzése;
● a jogsértést elkövető személyek felszólítása a „szabályszegő cselekmények megszüntetésére”;
● „rendészeti jellegű feladatok” teljesítése;
● az „észlelt eseményekről jelentéstétel”.
Tehát arra, hogy „a lakosság, különösen a védett korú személyek egészségének védelmében, nyugalmának fenntartása érdekében” az ERI munkatársait 0-24-ben segítse 2 fő vagyonőr, összesen 22 MILLIÓ 747 EZER 650.72 FT-ot költött (eddig...?) idén a Max-Loyalty Kft-t gazdagítva az önkormányzat.
Annak tükrében különösen érdekes, és több kérdést felvet, hogy az önkormányzat szerint miért volt ennyire égető szükség erre, amikor a valóságot nem feltétlenül fedő kommunikációjukban azt mantrázták április végén is, hogy a kormány „a közterületi alkoholfogyasztás ellenőrzésének kivételével tulajdonképpen minden közterületi hatáskört átadott a rendőrségnek”. Hogy mennyire nem biztos, hogy így van, a teraszok kapcsán Sem, arról ebben a bejegyzésben írtam.
Csöndesen mondom azt is ,hogy a „COVID-19 koronavírus okozta veszélyhelyzethez kapcsolódó” kormányzati, korm. rendeletekben foglalt intézkedések betartatása, és ellenőrzése viszont rendőrségi hatáskör volt korábban is.
Azért összevetettem mindezt a Valton Security-vel, az előző vezetés idején, a 2019-es évben.
A 470/2019. (05.28.) sz. PKB-határozatot 5 igen, 2 tartózkodás mellett fogadták el, a Pénzügyi és Kerületfejlesztési Bizottságnak 3 „ellenzéki” tagja volt, dr. Kispál Tibor László, Molnár István József, és Németh Gábor János, tehát legalább egyikőjük támogatta, de a lényeg,hogy
2019. június 13-tól október 5-ig 16 millió 650 ezer 480 Ft + ÁFA (bruttó 21 millió 146 ezer 110 Ft) összeget fizettek a VALTON-SEC Kft-nek a VII. kerületi lakók pénzéből
(ami 7.04%-kal, 1 millió 601 ezer 540.72 Ft-tal kevesebb, mint a jelenlegi vezetés által favorizált Max-Loyalty-nek 2021-ben juttatott összeg), ezért a valtonosok („hivatalosan”) egyebek mellett
a „közrenddel, köztisztasággal kapcsolatos normák betartása érdekében” járőröztek, a „Belső-Erzsébetvárosban területén élők nyugalmának fenntartásáért”
fáradoztak, de a Max Loyalty-vel ellentétben nem minden nap, és nem az egész kerületben.
Csütörtök-péntek-szombat 20 óra és 04 óra között (legalább reggel 6-ig kellett volna, ha már...), 14-16 fővel (nem 2-vel) voltak jelen a valtonosok a Zsidónegyed utcáin, és - egyes helyeken - legalább tényleg „láthatóan”,
de mást nem nagyon tudtak csinálni, lehet egy-két garázdát, szemetelőt visszatartott a látványuk a sokszázezerből, vagy durvább esetekben szóltak a hatóságoknak, és kb. ennyi.
Összegezve:
Ahelyett, hogy a haveri(?) cégek zsebeit tömködi a kerületvezetés (bal-, vagy jobboldali, nincs különbség itt sem), elsősorban inkább próbálja meg rendeleti úton kezelni a problémát (közösségi együttélés szabályainak szigorítása, üzletek éjszakai nyitvatartása etc.), Ezzel Párhuzamosan a rendészet létszámhiányának csökkentésére lenne célszerű fókuszálni, pl. több közterület-felügyelőt felvenni, akik legalább szabálysértések, közigazgatási szabályszegések esetén tudnak intézkedni, szemben a privát biztonsági cégek alkalmazottjaival.
Novák Gergely